Wpisy z Listopad, 2012

Elegancja i finezja

Elegancja i finezja Od czasów zamierzchłych najbardziej znanym i podziwianym tańcem był właśnie walc wiedeński. Miłośnikom piękna i elegancji z całą pewnością mogę zaproponować ponadczasowy wal wiedeński. Jest to taniec, który w swej istocie wiele lat temu wywołał oburzenie i negatywne emocje, jako że wtedy nie znane było jeszcze obejmowanie partnerki podczas tańca. Pomimo tego, jednak tak dobrze wszystkim znany walc wiedeński był wykonywany na każdym balu i ważniejszej uroczystości. Bardzo charakterystyczną cechą walca wiedeńskiego jest wszechogarniająca gracja, oraz mnóstwo obrotów i zawirowań. Partnerzy tworzą jedną całość, która współgra z muzyką. Głównym kompozytorem muzyki do której tańczono walca był Johann Strauss, a w czasach późniejszych Piotr Czajkowski. Biorąc pod uwagę stroje tancerzy musimy zauważyć że wyglądają oni zawsze bardzo elegancko. Kobiety zakładają długa suknię, a mężczyźni garnitur. Cała oprawa taneczne wprowadza widza w nastrój romantyzmu i podziwu dla sztuki. Walc wiedeński wykonywany jest z niebywałą lekkością, znacznie doskonalszą niżeli w innych odmianach walca.

Taniec dobrey na zło

Taniec dobrey na zło Jest wiele sposobów na odkrycie siebie. Można medytować. Obecnie współczesna nauka potwierdza bardzo dobry wpływ medytacji na nasze zdrowie. Psycholodzy zresztą wtórują naukowcom, mówiąc, że medytacja pozwala na zgłębienie siebie. Można również uprawiać jogę. I tu podobnie jak z medytacją można doszukiwać się bardzo wielu pozytywnych aspektów. Kolejnym sposobem jest spędzanie czasu na introwertywnym poznawaniu siebie. Nie będę negował żadnego z wyżej podanych sposobów, ani żadnego innego, lecz podam swój, który mi pozwolił poznać siebie. Może to też jest sposób dla Ciebie. Martha Graham powiedziała, że każdy taniec jest odkryciem nas samych. I coś w tym jest. Będąc częścią czegoś, co się nazywa taniec towarzyski trzeba pokonać wszystkie swoje lęki, poznając je przy tym i poznając swoje mocne strony. Kroki w tańcu pozwolą wgłębić się w swoje emocje i je poznać. Aczkolwiek tak jak napisałem wcześniej to jest mój sposób. A to, co dobre dla mnie nie musi być dobre dla Ciebie.

Rytm i zabawa

Rytm i zabawa Wśród wielu nazw tanecznych szczególną uwagę niedawno powstały styl tańca locking. Locking, a właściwie Campbellocking jest to bardzo ciekawy styl tańca nalezący do grupy Funky Styles jak również do grupy tańców ulicznych. Jego główną cechą są szybkie i zdecydowane ruchy górnej części ciała, przy zachowaniu luzu w części dolnej. Tancerze lockingu potrzebują do niego bardzo dużo przestrzeni. Zwracając uwagę na muzykę należy powiedzieć że najczęściej używana jest muzyka funk, ponieważ jej rytmiczność bardzo pomaga tancerzom w wykonywaniu szybkich ruchów. Spokojnie możemy uznać, że locking jest tańcem pokazowym w którym bardzo ważnym elementem jest interakcja tancerza z widownią. Podstawowym krokiem lockingu jest bardzo szybkie jednak krótkotrwałe zatrzymanie tancerza w pozycji i następnie energiczne przejście do innej. Bardzo istotną cechą tego tańca jest gra aktorska i mimika. Jeśli chodzi o stroje, to są one bardzo zróżnicowane, jednakże zawsze adekwatne do wykonywanej choreografii. W czasach współczesnych ten styl tańca jest bardzo prężnie rozwijającym się elementem kultury tanecznej.

Taneczna corrida

Taneczna corrida W jednym tańcu jesteśmy w stanie połączyć tyle emocji ile tylko chcemy. Miłość i nienawiść łączy niepowtarzalne paso doble. W bajkowym kraju słonecznej Hiszpanii królową tańca jest zdecydowanie paso doble. Taniec ten przedstawia symboliczną walkę z bykiem. W roli torreadora występuje mężczyzna, natomiast w roli bywa możemy zobaczyć kobietę. Sam taniec składa się z trzech bardzo ważnych części: wejścia na arenę, walki z „bykiem”, oraz parady tuż po zakończeniu walki. W części drugiej mieści się także symboliczne zabicie domniemanego byka. Muzyka w tym tańcu ma głównie charakter marszowy, z narastającym napięciem, które wywołuje u widza niebywałe wrażenia. Jeśli chodzi o stroje, to stanowczo można powiedzieć że dominują dwa kolory: czerwony i czarny, Czerwony w tej sytuacji symbolizuje nigdy niekończącą się namiętność, a czarny – tajemniczość. W paso doble bardzo ważna jest gra aktorska tancerzy. Partnerzy muszą oddać w tańcu, bez słów, wszystkie swoje uczucia, co jest ogromnym wyzwaniem. Paso Doble uznawane jest za jeden z najtrudniejszych tańców świata. Na konkursach tanecznych wykonywany jest jako przedostatni.